URZĄD GMINY SUWAŁKI

  

  • 18 stycznia 2004 roku odbyły się VII Powiatowe Spotkania Kolędnicze w Jeleniewie. Gminę Suwałki reprezentował nowo powstały zespół ludowy „Wigry” ze Starego Folwarku. Obecnie zespół przygotowuje się do inau-guracji sezonu turystycznego 2004, która będzie miała miejsce w czerwcu na terenie Starego Folwarku.
  • W okresie luty–marzec zorganizowano zebrania wiejskie w 48 sołectwach gminy. Przekazano mieszkańcom najważniejsze ustalenia rady gminy Suwałki oraz spisano wnioski i opinie zgłaszane przez mieszkańców.
  • W dniu 27 lutego wójt, przewodniczący rady gminy oraz pracownicy UG uczestniczyli w podpisaniu kontraktu programu ISPA, dotyczącego budowy kanalizacji i wodociągu na terenie gminy Suwałki.
  • Od 1 marca, na okres czterech miesięcy, zostały zatrudnione w Urzędzie Gminy trzy osoby do pomocy rolnikom w wypełnianiu wniosków do dopłat obszarowych. Ich płace w 100% refunduje Powiatowy Urząd Pracy.
  • W ramach akcji „Ikonka” Szkoła Podstawowa w Przebrodzie otrzymała trzy zestawy komputerowe do uruchomienia kawiarenki internetowej.
  • W dniu 22 marca w Zespole Szkół w Płocicznie Tartak odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. W wyniku przeprowadzonego testu wyłoniono dwie drużyny: 3-osobową drużynę z gimnazjum z Zespołu Szkół w Płocicznie Tartak i 3-osobową drużynę ze Szkoły Podstawowej w Przebrodzie. Drużyny te 6 kwietnia wezmą udział w eli-minacjach powiatowych w Raczkach.
  • W dniu 24 marca delegacja gminy pod przewodnictwem wójta oraz przewodniczącego rady gminy odwiedziła administrację samorządu Marijampola. Wyjazd dotyczył omówienia spraw związanych z wydaniem wspólnego materiału promocyjnego starostwa Marijampol i gminy Suwałki w ramach projektu „Między Nami Sąsiadami” finansowanego ze środków PHARE. Na spotkaniu podjęto kroki zmierzające do podpisania porozumienia dotyczącego wzajemnej współpracy obu samorządów. 

  

URZĄD GMINY GIBY

  

  • 17 marca br. został powołany na stanowisko sekretarza gminy Giby pan Grzegorz Wiśniewski. Nowo powołany sekretarz zastąpił na tym stanowisku pana Waldemara Sokołowskiego, który przeszedł na emeryturę. Grzegorz Wiśniewski pracuje w samorządzie gminy Giby od 6 lat, był docenianym pracownikiem oświatowym.
  • W pierwszym półroczu 2004 r. rada gminy Giby przyjęła 17 uchwał.

  

URZĄD GMINY NOWINKA

  

  • Rada gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nowinka. Studium to jest konieczne dla przygotowania nowych planów miejscowych. Na wykonanie opracowania zostanie ogłoszony przetarg. 
  • Urząd Gminy przygotowuje wniosek o przyznanie pomocy finansowej z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na wodociąg dla wsi Gatne I, Szczebra i Szcze- berka. Realizacja tego zadania pozwoli rozwiązać problem zaopatrzenia w wodę większości mieszkańców gminy. 
  • 22 stycznia w Nowince odbyła się uroczystość nadania miejscowemu Zespołowi Szkół imienia Powstańców Styczniowych oraz ufundowania sztandaru tej placówki. W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście, na czele z władzami Urzędu Marszałkowskiego i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. 
  • Został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi Ateny i Walne. Pozwoli to właścicielom gruntów na działalność inwestycyjną w zakresie zabudowy letniskowej i jednorodzinnej. 
  • Rozpoczął się proces wykupu gruntów od rolników pod budowę obwodnicy miasta Augustowa. Negocjacje z właścicielami gruntów w imieniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku prowadzi firma Geotrans sp. z o. o. z Warszawy. Proponowana cena za 1m2 gruntu wynosi 4–6 zł.

  

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  

  • Rada gminy przyjęła budżet gminy na rok 2004. W ogólnej kwocie wydatków 50% stanowią wydatki na oświatę i wychowanie.
  • Najważniejszymi zadaniami, przyjętym przez radę gminy do realizacji w roku bieżącym, jest rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Krasnopolu (zaplanowano wykorzystanie własnych środków w wy- sokości ok. 150 tys. zł ) oraz rozbudowa wodociągu Głuszyn – Jeziorki (przy nakładzie środków własnych w wysokości 100 tys. zł).
  • Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Romanowce „Kolonia nad jez. Szejpiszki”.

   

STAROSTWO POWIATOWE AUGUSTÓW

   

  • W grudniu 2003 roku odbyło się oficjalne otwarcie budynku Centrum Informacji Turystycznej oraz uroczyste przecięcie wstęgi na zmodernizowanym nabrzeżu rzeki Netty. Obie inwestycje zostały zrealizowane w ramach projektu pod nazwą „Unowocześnianie i marketing Kanału Augustowskiego”.
  • Podczas XII sesji, w grudniu 2003 roku, rada powiatu przyjęła Program Ochrony Środowiska Powiatu Augustowskiego na lata 2004–2006 wraz z „Planem Gospodarki Odpadami”. Wcześniej program został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa Podlaskiego, a Plan Gospodarki Odpadami przez burmistrzów i wójtów powiatu augustowskiego. Uchwalono również „Powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2003–2006”, którego głównym celem ma być rehabilitacja społeczna, zawodowa, zatrudnianie oraz przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych.
  • Starostwo Powiatowe w Augustowie przystąpiło do realizacji projektu „System zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Augustowie”. Celem głównym projektu jest wprowadzenie zasad zarządzania jakością, metod i narzędzi doskonalenia jakości oraz zasad ich efektywnego stosowania w Starostwie Powiatowym w Augustowie.
  • Starosta augustowski Franciszek Wiśniewski reprezentował powiat augustowski podczas spotkania Polsko--Białoruskiej Grupy Roboczej do spraw rekonstrukcji granicznego odcinka Kanału Augustowskiego. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości zbudowania sezonowego przejścia granicznego Rudawka – Lesnaja, w którym odbywałyby się odprawy uczestników spływów kajakowych.
  • W marcu 2004 roku w Zespole Szkół Technicznych im. gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie odbyło się posiedzenie kapituły powiatowej IV Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Podczas ogólnopolskich eliminacji konkursu w Warszawie oraz podczas finału w Przemyślu powiat augustowski reprezentowała Katarzyna Murzyn. Kapituła powiatowa wyróżniła Kasię za jej aktywną działalność na rzecz dzieci z rodzin patologicznych, za prowadzenie akcji charytatywnych na rzecz placówki „Nasza Ostoja” oraz za jej ciepłą i życzliwą postawę wobec otoczenia.

   

STAROSTWO POWIATOWE SUWAŁKI

   

  • 18 stycznia 2004 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleniewie odbyły się VII Powiatowe Spotkania Kolędnicze „Hej kolęda, kolęda”. Udział w nich wzięło 7 zespołów ludowych z terenu powiatu suwalskiego, zespół dziecięcy „Kameleon” z Jeleniewa oraz „Rodzinna Kapela Racisów” z Jasionowa gm. Rutka Tartak.
  • 28 marca br. w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Bakałarzewie odbyły się II Powiatowe Spotkania Zespołów Ludowych Śpiewających Pieśni Wielkopostne pod nazwą „Pieśń Wielkopostna w Tradycji Ludowej”. Współorganizatorami tych spotkań byli: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Gminy w Bakałarzewie, parafia pw. św. Jakuba w Bakałarzewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Baka- łarzewie. 
  • Udział w spotkaniach wzięły wszystkie zespoły ludowe z terenu naszego powiatu oraz gościnnie zespół „Modry Len” z Nowinki oraz „Prząśniczki” z Kowal Oleckich.
  • 10 marca został rozstrzygnięty etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Rysunkowego dla dzieci i młodzieży pn. „Strażak – ratownik w akcji”. Na konkurs wpłynęło 110 prac w trzech kategoriach wiekowych, z gmin: Szypliszki, Raczki, Bakałarzewo i Wiżajny. Miłą niespodziankę sprawiła Ewa Kamińska – uczennica II klasy Zespołu Szkół w Słobódce w gminie Szypliszki, której praca zajęła na etapie wojewódzkim trzecie miejsce w kategorii wiekowej 6–8 lat. Pracę Ewy oceni jury na etapie centralnym, a wyniki będą znane w pierwszej dekadzie czerwca br. Pozostałe prace, które nie przeszły do etapu centralnego, prezentowane są na wystawie w holu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku (ul. Mickiewicza 3) do początku czerwca, tj. do czasu ogłoszenia wyników eliminacji krajowych.

   

VII Powiatowe Spotkania Kolędnicze "Hej kolęda, kolęda" w Jeleniewie (fot. W.Malinowska)

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł