STAROSTWO POWIATOWE w AUGUSTOWIE

  

  • W dniach 7-8 sierpnia na terenie powiatu przebywał Feliks Kondracki, który przemierzał rowerem, w ramach próby pobicia rekordu Guinnessa, trasę łączącą miasta wojewódzkie, powiaty i gminy położone wzdłuż i wszerz Polski. Nominację do Księgi Rekordów Guinnessa otrzymał w 2000 roku, przejeżdżając rowerem dystans czterech i pół tysiąca kilometrów dookoła Polski w ciągu 40 dni. W tegorocznej próbie dystans o długości 12 tysięcy kilometrów pokonał w ciągu stu dni. 

  

STAROSTWO POWIATOWE W SEJNACH

  

  • W sierpniu rozpoczęto modernizację kotłowni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Dwa kotły węglowe wymienione zostaną na jeden opalany biomasą, wybudowana zostanie wiata na opał, zmodernizowany będzie system grzewczy. Prace obejmą także ocieplenie budynku, remonty łazienek i posadzek. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad milion złotych. 
  • Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Sejneńskiej zakończyło realizację projektu współfinansowanego przez Program PHARE 2000 "Polska Granica Wschodnia". Polegał on na organizacji pleneru, w którym udział wzięli artyści z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Prace uczestników pleneru prezentowane były od 5 do 19 września w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. 

  

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

  

  • Trzydziestego lipca uroczyście podpisano porozumienie o współpracy powiatu suwalskiego z powiatem kalwaryjskim (Litwa). Strony wyraziły wolę współpracy w dziedzinie gospodarczej i społecznej, a zwłaszcza w zakresie turystyki, kultury, ochrony środowiska i bezpieczeństwa publicznego. Goście z Litwy zapoznali się z funkcjonowaniem Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach i suwalskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto zapoznali się z najnowszymi inicjatywami powiatu: nowym kierunkiem kształcenia w Zespole Szkół Rolniczych w Dowspudzie, projektem rozwoju turystyki konnej oraz z budową Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Lipniaku. 
  • Dwudziestego szóstego sierpnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Rozwoju Turystyki, podczas którego podsumowano pierwszy etap inwentaryzacji zasobów turystycznych w powiecie. Zgromadzone informacje zostaną wykorzystane przez ekspertów zewnętrznych do oceny potencjału gospodarczego regionu. Na jego bazie realizowany będzie projekt zagospodarowania turystycznego regionu przy wsparciu funduszy strukturalnych UE w latach 2004-2006. Zespół pracuje obecnie nad określeniem dostępności komunikacyjnej różnego rodzaju obiektów i atrakcji turystycznych oraz oceną jakości bazy noclegowej w gospodarstwach agroturystycznych. 
  • Czternastego września otwarto Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Lipniaku. Ośrodek prowadzi rekrutację do grup pobytu dziennego. Oferta kierowana jest do osób z terenu powiatu suwalskiego ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności ze względu na chorobę psychiczną. Szczegółową informację można uzyskać pod numerem tel./fax (087) 562-10-02. 
  • W IV kwartale na terenie powiatu odbędą się liczne imprezy kulturalne i sportowe, m.in.: jesienne mistrzostwa szkół podstawowych i gimnazjalnych w lekkiej atletyce (Suwałki, 24 września), konkurs literacki dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z okazji 50. rocznicy śmierci K. Makuszyńskiego, K. I. Gałczyńskiego i J. Tuwima (październik, Jeleniewo), jesienne biegi przełajowe (październik, Dowspuda), przegląd pieśni żołnierskich i patriotycznych (listopad, Rutka-Tartak). 

  

URZĄD GMINY GIBY

  

  • W dniach 4 czerwca i 4 lipca odbyły się dwie sesje rady gminy, podczas których uchwalono statut gminy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części terenów wsi Białorzeczka, zasady zwrotu wydatków poniesionych przez gminę na dożywianie uczniów oraz ustalono kryterium dochodowe uprawniające uczniów do korzystania z bezpłatnych posiłków w szkole. Ponadto dokonano zmiany uchwały w sprawie wynagrodzenia pracowników jednostek organizacyjnych gminy Giby oraz zmiany uchwały w sprawie budżetu gminy na 2003 rok. 

  

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  

  • Prowadzone są prace przy ocieplaniu budynku szkoły podstawowej i gimnazjum w Krasnopolu. 
  • Wykonano 430 metrów bieżących chodnika przy ul. Wojska Polskiego w Krasnopolu, przy wykorzystaniu funduszy Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. 
  • Przy udziale mieszkańców wykonano żwirowanie dróg gminnych we wsiach: Rosochaty Róg, Smolany Dąb, Jegliniec, Czarna Buchta, Linówek. 
  • Staraniem tutejszego proboszcza ks. kan. Józefa Majewskiego została wybudowana grota przy kościele parafialnym w Krasnopolu. 
  • Dziesiątego sierpnia odbyły się dożynki parafialno-gminne w Krasnopolu. Po uroczystej mszy świętej odbył się konkurs wieńców dożynkowych oraz festyn z bogatym programem artystycznym. 

  

URZĄD GMINY NOWINKA

  

  • Zakończona została budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Nowince. Uroczyste otwarcie nowoczesnego obiektu sportowego nastąpiło 4 września. Młodzież szkolna i społeczność lokalna otrzymały do użytku pełnowymiarową salę gimnastyczną (42m x 21m) z kompletnym wyposażeniem w sprzęt sportowy oraz zapleczem socjalnym. Wartość inwestycji wyniosła 2759 tysięcy złotych. 
  • W lipcu zakończono generalną przebudowę oświetlenia ulicznego w kolejnych wsiach: Nowinka, Podnowinka i Danowskie Stare, gdzie zużyte oprawy zastąpiły nowoczesne, energooszczędne lampy. Mieszkańcy tych wsi mają obecnie poczucie większego bezpieczeństwa i estetyki. 
  • W okresie jesiennym będą organizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spotkania z rolnikami w sprawie zasad wypełniania wniosków o dopłaty unijne. 
  • We wrześniu została przeprowadzona zbiórka płodów rolnych na potrzeby szpitala w Augustowie, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. 
  • Kończący się sezon turystyczny był udany. Nie zawiodła pogoda i turyści. Teren gminy odwiedziło kilka tysięcy osób. Właściciele kwater agroturystycznych byli zadowoleni. Największym "wzięciem" cieszyły się tradycyjnie takie miejscowości, jak Ateny, Danowskie, Bryzgiel, Krusznik, Kopanica, Walne i Tobołowo. 
  • Gmina Nowinka przystąpiła do Związku Komunalnego "Biebrza". Podstawowym zadaniem związku jest działanie na rzecz ochrony środowiska. 

  

URZĄD GMINY SUWAŁKI

  

  • W pierwszych dniach czerwca w Szkole Podstawowej w Poddubówku odbyły się gminne mistrzostwa sportowe klas trzecich o Puchar Wójta Gminy. I nagrodę i puchar zdobyła SP w Starym Folwarku. 
  • Pod koniec ubiegłego roku szkolnego odbyła się kolejna edycja konkursu "Jak żyć bezpiecznie". Do konkursu przystąpiło sześć szkół podstawowych z terenu gminy Suwałki. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się drużyna z SP w Przebrodzie. Nagrody ufundował wójt Tadeusz Chołko. 
  • Wójt gminy Suwałki już po raz trzeci zorganizował bezpłatne badania profilaktyczne mieszkańców gminy. "Biała sobota" odbyła się w miejscowości Przebród. Bezpłatnych porad udzielali specjaliści z zakresu chorób wewnętrznych, chorób płuc, psychiatrii i ortopedii. Słuchaczki Studium Medycznego w Suwałkach mierzyły ciśnienie krwi i badały poziom cukru we krwi. 
  • Gmina planuje przeprowadzenie we wrześniu kolejnych akcji mających na celu sprawdzenie sposobu zagospodarowania śmieci w gospodarstwach domowych na terenie Płociczna i Starego Folwarku. 
  • Dziesiątego czerwca Antoni Gwiazdowski ze wsi Płociczno Tartak został mianowany na podporucznika Wojska Polskiego za uczestnictwo w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas drugiej wojny światowej. 
  • Dwudziestego pierwszego czerwca rada sołecka Starego Folwarku oraz wójt gminy Suwałki zorganizowali festyn z okazji nocy świętojańskiej. W ramach tej imprezy odbył się występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipska, występowały zespoły folklorystyczne, recytatorskie i teatralne, na stoiskach zaprezentowali swoje wyroby lokalni wytwórcy, nie zabrakło też ofert turystycznych przed rozpoczynającym się sezonem urlopowym. Zorganizowano także szereg imprez sportowych dla dzieci i dorosłych.

   

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł