Nr 2/2003

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska 

 

WIOSNA

(2)

 Jezioro Pierty (fot. M.Kamiński)

  

W maju rozpoczęły się „Warsztaty Ekoturystyczne”, organizowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem Konferencja Służb Ochrony Przyrody Zielonych Płuc Polski. W pierwszych zajęciach, podczas których prezentowane były dawne metody przetwórstwa mleka, uczestniczyła młodzież z LO z Siedlec. We wrześniu w warsztatach wezmą udział nauczyciele, pracownicy biur turystycznych, tour-operatorzy i mieszkańcy parku świadczący usługi turystyczne. 

 

„Warsztaty Ekoturystyczne” fot.E.Szkiruć)

   

Zamierzeniem warsztatów jest rozszerzenie stałej oferty turystycznej regionu, poprzez dokładniejsze poznanie i promocję lokalnego „produktu turystycznego”. 

  

W dniach 19-24 maja przez województwo podlaskie jechała, na trasie ponad 540 km, IV Rowerowa Sztafeta Obszarów Chronionych, zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Parków. W tym roku Sztafeta wystartowała z Białowieskiego Parku Narodowego. W następnych dniach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wraz z opiekunami jechali przez Narwiański PN, Łomżyński PK Doliny Narwi, PK Puszczy Knyszyńskiej, Biebrzański PN, Wigierski PN i Suwalski PK. Na „naszym” terenie w Sztafecie wzięło udział 17 szkół i ponad 200 cyklistów. W całej Sztafecie uczestniczyło ponad 1100 uczniów, którzy w etapowych testach wykazywali się wiedzą o obszarach chronionych województwa. Najlepsi wzięli udział w finałowym Konkursie Wiedzy, przeprowadzonym podczas uroczystego zakończenia Sztafety w Biebrzańskim Parku Narodowym. 

  

Na trasie Sztafety - grupa uczestników ze SP w Płocicznie.
(fot.M.Kamiński)

 

W dniu 21 maja, w dyrekcji WPN-u w Krzywem odbyła się sesja Rady Gminy Krasnopol. Omawiano m.in. problemy współpracy pomiędzy samorządem gminy i administracją parku. W dyskusji poruszono wiele spraw szczegółowych, w tym dotyczących utrzymania dróg i wysokości opłat za korzystanie z walorów parku.  

  

W dniu 28 maja, 35 osób – głównie rolników gospodarujących na terenie parku, pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Zespołu Szkół Rolniczych z Dowspudy, wzięło udział w seminarium pt. „Rolnictwo na terenie Wigierskiego Parku Narodowego”. 

  

 

  

Seminarium rozpoczęło realizację większego projektu „Zachowanie i ochrona bioróżnorodności w rolnictwie na terenie WPN-u”. Uczestnicy wysłuchali wykładów na temat programów rolnośrodowiskowych, różnorodności zasobów genetycznych zwierząt i roślin użytkowych wygłoszonych przez pracowników Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Koordynacyjnego ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt oraz Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. 

  

W czerwcu, po prawie półrocznej pracy, podsumowaliśmy działalność „ekozespołów” w 10 szkołach podstawowych naszego regionu, które wyraziły chęć przystąpienia do międzynarodowego Programu Ekozespołów. Założeniem programu jest, aby „ekozespoły” aktywnie przyczyniały się do zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów, zużycia wody i energii elektrycznej oraz dokonywały świadomych wyborów konsumenckich, a przy tym włączały do wspólnych kampanii lokalne społeczności (np. rodziców i samorządy). Ekozespoły z poszczególnych szkół przystąpiły także do konkursu pod hasłem „Nasze działania na rzecz Ziemi – czyli Ekozespoły w naszej szkole”.

  

Park promuje wykorzystanie alternatywnych źródeł energii m.in. poprzez organizowanie lub współorganizowanie konkursów tematycznych oraz wycieczek do parkowych obiektów zasilanych energią odnawialną. W konkursie przygotowanym przy udziale parku przez SP nr 5 w Suwałkach wzięło udział 55 uczniów z 11 szkół podstawowych z miasta i powiatu suwalskiego. Pierwsze trzy miejsca zdobyły kolejno: SP Nr 5 w Suwałkach, SP Nr 4 w Suwałkach i SP w Przebrodzie. 

  

Uczestnicy konkursu „Alternatywne źródła energii”
(fot.M.Ambrosiewicz)

  

Podobny konkurs, współorganizowany przez WPN i Gimnazjum Nr 1 w Suwałkach pod hasłem „Alternatywne źródła energii”, został przeprowadzony wśród gimnazjów z powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. 10 zespołów uczniów przygotowało pisemne prace na temat wybranych źródeł energii, a w drugim etapie rywalizowało w artystycznej prezentacji tematyki konkursowej – piosence, skeczu lub scence rodzajowej. Najwyższą, łączną ocenę uzyskali uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Suwałkach (I miejsce), Gimnazjum w Krasnopolu i Gimnazjum Nr 5 w Suwałkach. Nagrody ufundował NFOŚiGW.

  

Niepokojąco rośnie liczba przypadków naruszania przepisów dotyczących ochrony przyrody i krajobrazu parku. Dotyczy to w szczególności prowadzenia przez właścicieli gruntów położonych nad Wigrami prac ziemnych powodujących zmianę ukształtowania terenu, naruszenie linii brzegowej i zniszczenie roślinności. Wciąż pojawiają się nowe samowole budowlane. Pomimo wydawania przez sądy kolejnych wyroków skazujących, zniszczenia te mają często charakter nieodwracalny.

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.