Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  


 

ZIMOWA AKADEMIA PRZYRODY

1- 5 lutego 2010 roku

 

   

kliknij,
aby powiększyć
 

  

  

  

W dniach 1-5 lutego 2010 roku w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego odbyły się zajęcia pt „Zimowa Akademia Przyrody”.

 

Na zajęcia zaprosiliśmy mieszkańców najbliższej okolicy: dzieci, młodzież i dorosłych. Taka forma spędzenia czasu wolnego w ciągu drugiego tygodnia ferii okazała się pomysłem budzącym wielkie zainteresowanie. Na zajęcia zgłosiło się ponad czterdzieści osób. Bardzo nas ucieszyło zainteresowanie rodziców, którzy również wzięli udział w zajęciach.

  

Codziennie na uczestników czekał film o jednym z parków narodowych województwa podlaskiego. Następnie wszyscy mieli możliwość wysłuchania ciekawej prezentacji: jakie tropy i ślady zostawiają zwierzęta, co kryją głębie jeziora, jak dokarmiać ptaki zimą, co dzieje się w przyrodzie gdy wszystko jest okryte śniegiem. Nie zabrakło również zajęć praktycznych, w czasie których dzieci, młodzież i rodzice uczyli się pozostawiać tropy różnych zwierząt na arkuszach szarego papieru, wykonywali karmidełka dla ptaków, robili minijezioro w słoiku z roślinnością, mięczakami, rybami oraz z płazami wodnymi. Każdy dzień ferii w WPN kończyliśmy wyprawą w teren, gdzie wszyscy dobrze się bawili. Pogoda zimowa dopisała. Było śnieżnie i niezbyt zimno.

  

Grupa młodzieży starszej w ciągu dwóch dni uczestniczyła w kursie pozwalającym na zdobycie karty wędkarskiej. Zajęcia i egzamin przeprowadzili zaprzyjaźnieni pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego Odział w Suwałkach.

  

Ostatni dzień ferii był nieco inny. Zorganizowany został turniej „Zwierzęta górą” . W pięciu rundach sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności uczestnicy ferii i drużyna złożona z pracowników parku. Drużyna zwierząt: „Dzików”, „Żurawi”, „Wilków” i „Wiewiórek” okazała się szybsza i sprytniejsza. „Zwierzęta” były górą i wygrały nagrodę główną w postaci cukierków. Wszyscy uczestnicy otrzymali również zestawy materiałów edukacyjnych przekazanych przez Narwiański PN, Biebrzański PN i Białowieski P N, za które serdecznie dziękujemy.

  

Dużą atrakcją ostatniego dnia było własnoręczne wykonanie karnawałowych faworków. Wszystkim bardzo smakowały. Na zakończenie dnia wszyscy spotkaliśmy się na ognisku.

  

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wrócili do domów zadowoleni, a czas spędzony w Wigierskim Parku Narodowym nie był czasem straconym.

  

Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim pracownikom, którzy włączyli się w organizację zajęć edukacyjnych oraz zaprzyjaźnionym parkom narodowym za przekazanie materiałów edukacyjnych.

  

Zajęcia odbywały się w ramach realizowanego przez Wigierski Park Narodowy projektu pt „Kwartalnik Wigry jako narzędzie edukacji mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego i jego okolic”.   

  

       

 

Opracowała: Katarzyna Łukowska

Zdjęcia: Elżbieta Perkowska, Wojciech Misiukiewicz

 

 

 

 

Powrót