Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

MARTWY WILK


 

 

W dniu 12 stycznia 2016 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w lesie w okolicach wsi Sarnetki pracownicy parku znaleźli martwego wilka. Pozostawione ślady wskazywały, że wilk został postrzelony poza granicą parku, na przylegających ugorach, jednak zdołał dobiec do lasu, w którym padł. Był to samiec o wadze około 30 kg. Wstępne oględziny wykazały, że przyczyną śmierci był postrzał w lewy bok (okolice brzucha), prawdopodobnie z broni o niewielkim kalibrze.

Martwe zwierzę zostało zabrane z lasu przez służby parku, a 13 stycznia sprawa została zgłoszona w Komendzie Powiatowej Policji w Sejnach. W dniu 15 stycznia pracownicy WPN sporządzili dokumentację opisową i fotograficzną, którą przekazaliśmy do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zostały także pobrane próby do badań genetycznych na prośbę Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Działając w porozumieniu z policją, w tym samym dniu przekazaliśmy ciało wilka do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży w celu przeprowadzenia sekcji, sporządzenia dokumentacji fotograficznej oraz zabezpieczenia śladów kryminalistycznych i wydania opinii biegłego.

Śmierć wilka jest wielką stratą dla przyrody Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Mamy nadzieję, że prowadzone postępowanie karne doprowadzi do ujawnienia sprawcy tego przestępstwa.    

   

Strona główna