Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

 

 

Konferencja naukowa
Aleksander Połujański (1814-1866) - leśnik i krajoznawca
Muzeum Wigier w Starym Folwarku, 16 września 2017 r.

 

 

Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe organizuje w dniu 16 września 2017 roku sesję naukową poświęconą Aleksandrowi Połujańskiemu (1814-1866).

 

ALEKSANDER POŁUJAŃSKI na gruncie lokalnym, na Suwalszczyźnie, zasłynął jako autor pierwszego przewodnika po tej części Polski - "Wędrówki po guberni augustowskiej w celu naukowym odbyte", który ukazał się w 1859 roku. Praca ta była efektem amatorskich badań, nie można jednak zaprzeczyć, że to dzięki Połujańskiemu ta część Polski została przed 150 laty spopularyzowana. Najważniejsze jego dzieła poświęcone są lasom. Należy do nich „Opisanie lasów Królestwa Polskiego i guberni zachodnich Cesarstwa Rosyjskiego pod względem historycznym, statystycznym i gospodarczym” (tom 1-4, 1854-1855) oraz "Leśnictwo polskie" (t. 1-2, Warszawa 1862-63). Połujański był przede wszystkim praktykiem, a niektóre jego myśli zostały uwzględnione i wykorzystane dopiero w przyszłości. W historii leśnictwa zapisał się Połujański również jako założyciel i redaktor jedynego wówczas w Królestwie Polskim czasopisma poświęconego sprawom leśnym - "Rocznika Leśniczego". Ukazywał się przez cztery lata, od 1861 do 1865 r. Jego kontynuacją był "Goniec Leśny i Wiejski" wychodzący tylko do czerwca 1866 r.

 

Organizowana konferencja ma charakter naukowy, a jej celem jest ocena dorobku Aleksandra Połujańskiego z perspektywy 150 lat, zarówno jako leśnika, jak i popularyzatora walorów turystycznych Suwalszczyzny.

 

Partnerami w organizacji konferencji jest Wigierski Park Narodowy i Archiwum Państwowe w Suwałkach.

 

Konferencja uzyskała wsparcie finansowe od Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Suwałkach.

 

 

 

Powrót

    

Strona główna Wigierskiego Parku Narodowego