PRZYSTANEK I – JEZIORO WIGRY


Płoć (Rutilus rutilus

Płoć (Rutilus rutilus L.) należy do rodziny karpiowatych. Jest pospolitym gatunkiem wielośrodowiskowym, który zasiedla rzeki, jeziora, zbiorniki zaporowe. Występuje także w wodach słonawych. Osiąga do 30 cm długości i 0,4 kg masy, choć zdarzają się osobniki przekraczające 1 kg. Odżywia się głównie bezkręgowcami wodnymi, glonami. Płoć jest głównym składnikiem pokarmu większości ryb drapieżnych


Ukleja (Alburnus alburnus)

Ukleja (Alburnus alburnus L.) jest rybą z rodziny karpiowatych, osiągającą do 20 cm długości. Jest bardzo pospolitą rybą, zasiedlającą jeziora i rzeki. Tarło uklei rozpoczyna się najczęściej w czerwcu. Odżywia się głównie bezkręgowcami wodnymi. Podobnie jak płoć jest ofiarą ryb drapieżnych. Jest łatwa do zaobserwowania, gdyż podczas bezwietrznej pogody zdradza swą obecność chlupotem oraz wyskakiwaniem ponad powierzchnię wody.


Okoń (Perca fluviatilis)

Okoń (Perca fluviatilis L.) jest rybą z rodziny okoniowatych. Należy do najpospolitszych gatunków, spotkać go można niemal we wszystkich typach jezior, w stawach, torfiankach. W rzekach występuje na całej długości, od źródła do ujścia. Duże okonie są typowymi drapieżnikami odżywiającymi się głównie rybami. Charakterystyczny dla tego gatunku jest silny kanibalizm, czyli pożeranie się nawzajem. Okoń należy do ryb bardzo wolno rosnących. Do osiągnięcia długości 30 cm nierzadko potrzebuje aż 10 lat.


Karaś pospolity (Carassius carassius)

Karaś pospolity (Carassius carassius L.) należy do rodziny karpiowatych. Miejscem bytowania karasia są jeziora, stawy, torfianki, glinianki, nizinne odcinki rzek, starorzecza. Jest to bardzo odporna ryba, gdyż przebywać może także w zbiornikach, w których występują okresowe deficyty tlenowe. Żyjące w takich warunków karasie, pomimo że są bardzo liczne, osiągają niewielkie rozmiary, rzadko przekraczające kilkanaście centymetrów. Mają ponadto bardziej wydłużone ciało w porównaniu z bytującymi w zbiornikach o lepszych warunkach środowiskowych, gdzie rosną szybciej i osiągają nierzadko długość około 30 cm i ciężar ponad kg . Pokarmem karasi są głównie larwy owadów, skorupiaki oraz mięczaki. Tempo wzrostu, w porównaniu z innymi gatunkami, jest bardzo powolne, wiek ryb o długości 10 cm może wynosić nawet 10 lat. Rozród karasia zaczyna się, gdy temperatura wody zbliży się do 20 stopni Celsjusza. Składanie ikry odbywa się w kilku porcjach i przebiega aż do końca sierpnia.

Dalej ...

.