Proszę chwilę zaczekać, ładuję grafikę ...

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  

PORADNIK DLA PRACOWNIKÓW PARKÓW NARODOWYCH


  

  

   

Polecana literatura przyrodnicza

 

  

 

To kolejna już publikacja, która ukaże się w serii "Ocalić od zapomnienia". Celem jej jest przybliżenie Czytelnikowi wiedzy na temat występujących w Polsce gatunków roślin i zwierząt nie tylko z przyrodniczego, ale i kulturoznawczego punktu widzenia. Autorzy opisują polską przyrodę przez pryzmat związanych z nią wierzeń, legend i obyczajów, a także odwołań literackich zarówno polskich jak i tych, które na stałe wpisały się w rodzimą tradycję. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, dotyczących flory i fauny, w obrębie których ułożono alfabetycznie poszczególne gatunki. Publikacja jest bogato ilustrowana kolorowymi rysunkami i fotografiami.

  

Książka ta to owoc wieloletniej pracy autora. Przedstawione są w niej, na doskonałej jakości zdjęciach, stadia rozwojowe prawie wszystkich motyli dziennych Polski, łącznie z gatunkami rzadkimi i zalatującymi. Zdjęcia jaj, gąsienic, poczwarek i imago są przeważnie powiększone, dzięki czemu można dostrzec istotne szczegóły ich budowy. Zostały one zrobione w naturze i pokazują naturalne zachowanie motyli. Fotografie niektórych stadiów rozwojowych publikowane są po raz pierwszy w Polsce. Całość uzupełniają opisy motyli oparte na własnych obserwacjach autora. Wiele informacji zawartych w książce jest odkrywczych i nie było nigdzie do tej pory publikowanych. Istotnie wzbogacają one stan wiedzy o motylach dziennych.

  

„Ssaki Polski od A do Ż” to wyjątkowa książka, prezentująca wszystkie gatunki ssaków dziko żyjących w Polsce. Znajdziesz tu: • mapy zasięgów gatunków na terenie kraju; • charakterystyczne cechy wyglądu; • dane na temat biologii i ekologii gatunków; • obecnie uznaną systematykę; • oraz wiele innych informacji. Ponadto dowiesz się, co dokładnie oznacza nazwa naukowa każdego ssaka i dzięki znakomitym zdjęciom zyskasz niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się wielu zwierzętom, których na ogół nie można zobaczyć z uwagi na ich skryty tryb życia. Poznasz także obecny status wszystkich gatunków naszych ssaków. „Ssaki Polski od A do Ż” to książka dla każdego, kogo interesuje polska przyroda! Pomoże Ci lepiej poznać życie, zwyczaje i biologię ssaków zamieszkujących nasz kraj.

  

Encyklopedia ilustrowana to czterotomowa seria albumów w klasycznej formie i atrakcyjnej cenie, w której zaprezentowano krajową faunę w układzie systematycznym. Książki ukazują zarówno stworzenia pospolite, jak i te występujące sporadycznie czy zagrożone wyginięciem. Walor publikacji podnoszą setki zdjęć znanych fotografów, na których można zobaczyć rzadko obserwowane sceny z życia zwierząt, dziesiątki ilustracji i mapy zasięgów. Niezwykle przydatne okażą się praktyczne informacje dotyczące obserwacji poszczególnych gatunków. Encyklopedia to przede wszystkim solidne kompendium, które uczniom pomoże lepiej zrozumieć lekcje biologii, a miłośników przyrody zachęci do samodzielnego odkrywania fascynującego świata zwierząt.

  

Poznaj ponad 200 grup owadów i innych bezkręgowców ze wszystkich zakątków świata! Znajdziesz tu proste, ale pełne treści opisy tych zwierząt, a w tym najważniejsze fakty o systematyce, wielkości, wyglądzie, zwyczajach i rozrodzie. „Fakty o owadach i innych bezkręgowcach” to również: aktualne dane na temat poszczególnych gatunków, słowniczek terminów fachowych. Całość zilustrowana barwnymi rysunkami zwierząt. Wszystko, co wypada wiedzieć o owadach i innych bezkręgowcach świata!

  

Błonkówki to ogromny rząd wszędobylskich owadów. Najbardziej znane spośród nich pszczoły, osy i mrówki potrafią tworzyć wielkie, wspaniale zorganizowane społeczeństwa, a prawie wszystkie fascynują nas swymi niezwykłymi zachowaniami. Ten przewodnik przedstawia najważniejsze środkowoeuropejskie rodziny błonkówek i liczne gatunki, które je reprezentują. Wnikliwy: charakterystyka 130 głównych gatunków pszczół, os i mrówek. Obszerny: opisy gatunków zarówno pospolitych, jak rzadkich i zagrożonych. Bogato ilustrowany: znakomite barwne zdjęcia błonkówek oraz poglądowe rysunki ułatwiające ich identyfikację. Praktyczny: obserwowanie, fotografowanie i osiedlanie błonkówek w ogrodzie. Kompletny: omówienie także rośliniarek i owadziarek.

  

225 gatunków, 250 barwnych zdjęć. Turkucie podjadki, pasikoniki, łatczyny, świerszcze i koniki polne – szarańczaki należą do najpospolitszych, najbardziej charakterystycznych, a zarazem nadzwyczaj różnorodnych owadów naszego kraju. Ten przewodnik opisuje wszystkie gatunki występujące w Europie Środkowej, a także północnej części regionu śródziemnomorskiego – od Chorwacji po północną Hiszpanię.

  

Drugi tytuł z serii FLORA POLSKI. Każdy tom opracowują najwybitniejsi specjaliści, wszystkie gatunki przedstawione są na zdjęciach wykonanych w naturze. Opisy zawierają charakterystykę rośliny, zasięg występowania przedstawiony na mapce, środowisko, zagrożenia.

  

Doskonały przewodnik prezentujący olbrzymie możliwości badawcze młodej, dynamicznie rozwijającej się dziedziny biologii, jaką jest ekologia molekularna. Pierwsza część książka zawiera wprowadzenie do podstaw ekologii molekularnej, poczynając od przeglądu wiedzy genetycznej oraz omówienia najważniejszych markerów molekularnych wykorzystywanych w badaniach ekologicznych. Druga część poświęcona jest specyficznym zastosowaniom ekologii molekularnej, w tym fitogeografii i ekologii behawioralnej oraz wykorzystaniu genetyki w ochronie przyrody. Ostatni rozdział to przykłady zastosowania badań z zakresu ekologii molekularnej w orzecznictwie sądowym związanym z ochroną przyrody, w rolnictwie i rybołówstwie.

  

Przewodnik Ptasie ostoje wydawnictwa Carta Blanca to pierwsza tego typu publikacja w Polsce, która dokładnie opisuje najlepsze miejsca do obserwacji awifauny w naszym kraju. Stanowi zarówno solidne kompendium wiedzy dotyczącej obserwowania ptaków, jak i doskonały przewodnik: dla początkującego ptasiarza i dla doświadczonych znawców ptaków. Autorami są uznani ornitolodzy, którzy na co dzień zajmują się obserwacją ptaków w terenie, dzięki czemu tekst jest bardzo wartościowy merytorycznie, aktualny i niezwykle rzetelny.

  

Książka jest nieocenionym źródłem informacji dla każdego zainteresowanego intrygującymi pytaniami o początki życia na Ziemi oraz istnienie życia we wszechświecie. Pokazuje także drogi prowadzące do tych ekscytujących odkryć. Autor, światowej sławy paleobiolog, który swym odkryciem skamieniałych mikroorganizmów sprzed 3,5 miliarda lat znacznie rozszerzył horyzont czasowy historii Ziemi i umożliwił nowe odkrycia, próbuje odpowiedzieć na pytania:

- jak badacze identyfikują te prastare organizmy;

- co te drobne formy życia mówią o środowisku wczesnej Ziemi;

- w jaki sposób prymitywne bakterie ewoluowały w złożone formy życia, znajdowane w zapisie kopalnym późniejszych okresów geologicznych.

Autor komentuje również doniesienia o przypuszczalnych skamieniałościach, znalezionych w słynnym marsjańskim meteorycie ALH84001. Publikacja zawiera indeksy oraz kolorowe i czarno-białe ilustracje.

  

- Fascynuje Cię przyroda

- Lubisz spędzać czas nad wodą

- Chcesz poznać mieszkańców rzek i jezior

- Z przewodnika dowiesz się: jakie zwierzęta i rośliny żyją w naszych wodach, które z nich pływają w toni, a które przebywają na dnie, które wychodzą z wody, a które nigdy jej nie opuszczają. Zabierz przewodnik do plecaka lub kieszeni. Sięgnij po niego nad rzeką lub jeziorem i naucz się rozpoznawać najważniejsze gatunki zwierząt i roślin wodnych.

  

  

  

  

Inne poradniki                             Opis projektu                          Wigierski Park Narodowy