Proszę chwilę zaczekać, ładuję grafikę ...

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  

PORADNIK DLA PRACOWNIKÓW PARKÓW NARODOWYCH


  

  

   

Polecana literatura przyrodnicza

 

  

Atlas ptaków Naturalnie kieszonkowy, 2010. Wydawnictwo Dragon

Pośród wielu hobbystycznych zainteresowań coraz popularniejsze stają się obserwacje ornitologiczne, które można prowadzić o każdej porze dnia i roku, a także w każdym zakątku świata - nad jeziorem, w lesie, w parku, a nawet w mieście, tuż za naszymi oknami. Książka zawiera informacje o blisko 140 gatunkach ptaków, m.in. o cechach ich wyglądu, siedliskach, zachowaniach i obszarze występowania, a także różnorodne i często zaskakujące ciekawostki na ich temat. Opisy są uzupełnione kolorowymi zdjęciami, które ułatwią rozpoznanie poszczególnych gatunków podczas obserwacji w terenie.

  

  

Motyle dzienne. 2010. Wydawnictwo Multico

Książka "Motyle dzienne" zawiera obszerną wiedzę na temat motyli Polski. Autorzy prezentują ponad 160 gatunków tych barwnych owadów. Opisy ilustruje i wzbogaca ponad 1000 barwnych ilustracji: unikatowych zdjęć i znakomitych rysunków.

  

  

Rozpoznawanie zwierząt w Polsce. 2009. Wydawnictwo Wideograf II

Kolejny album autorstwa Agnieszki i Włodka Bilińskich z tekstem Leszka Trząski pomaga w rozpoznawaniu około 150 popularnych zwierząt żyjących w Polsce.

  

  

Zwierzęta chronione w Polsce. 2008. Wydawnictwo Wideograf II

Drugi z serii leksykon opisujący 73 gatunki zwierząt chronionych w Polsce. Szczegółowy opis, zdjęcia, miejsca występowania i ciekawostki.

  

  

Rośliny chronione w Polsce. 2009. Wydawnictwo Wideograf II
PWN

Piękny leksykon opisujący 76 gatunków chronionych w Polsce. Szczegółowy opis, zdjęcia, miejsca występowania i ciekawostki. Książka przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy po prostu lubią podziwiać piękno, jak i dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w poznawaniu skarbów polskiej przyrody. I jednych, i drugich zachęcamy do wycieczek - na łąkę, do lasu, do ogrodu botanicznego. Pamiętajmy, że przedstawione tutaj fotografie i opisy obejmują tylko niektóre spośród gatunków roślin i grzybów objętych w Polsce ochroną - wszystkich gatunków chronionych jest około 10 razy więcej niż mogliśmy zamieścić w niniejszym albumie.

  

  

Atlas owadów. 2010. Wydawnictwo RM

W książce, poświęconej głównie owadom Europy Środkowej, z konieczności ograniczono się do najbardziej typowych przedstawicieli. U wielu osób pojęcie „owad” wywołuje przede wszystkim negatywne skojarzenia. Jednak w przyrodzie – w zazębiającym się świecie zwierząt i roślin – owady spełniają bardzo ważne funkcje. Egzystencja większości naszych ptaków zależy bezpośrednio nie tylko od bogactwa gatunków świata owadów, lecz także od ich liczebności. Ponadto żywią się nimi różne gatunki nietoperzy, większość płazów i gadów, wiele ryb słodkowodnych, pająki i inne grupy stawonogów. Także świat roślin zawdzięcza owadom bardzo wiele - wyżej rozwinięte rośliny kwitnące rozmnażają się głównie za ich pomocą. Ze względu na różnorodność ich form i zachowań obserwowanie owadów jest pasjonujące. Autor przedstawia nam fascynujące przykłady skomplikowanej sieci łączącej owady z ich otoczeniem. Egzystencja owadów jest zagrożona na skutek ludzkiej działalności, dlatego zatrważająco wiele gatunków znalazło się w Czerwonej Księdze zwierząt zagrożonych. Nowoczesna forma, duża ilość informacji oraz bardzo liczne kolorowe zdjęcia i ilustracje czynią z tego atlasu lekturę ciekawą, pomagającą w rozpoznawaniu opisywanych okazów - niezbędną na każdej wycieczce.

  

  

"Atlas płazów i gadów" to kompendium wiedzy, napisane przystępnym językiem przez pasjonatkę natury, pracującą na co dzień z młodymi ludźmi.

  

  

Czy wiesz...Jaki to pająk?. 2008. Wydawnictwo Multico

Najlepiej znane gatunki pająków: blisko 80 środkowoeuropejskich i ponad 25 śródziemnomorskich i egzotycznych; skorpiony, kleszcze i inne dziwne i ciekawe pajęczaki; włochate olbrzymy i pasożytnicze maleństwa; sposoby polowania i zadziwiające obyczaje godowe pająków.

  

  

Migracje zwierząt. 2010. Wydawnictwo Muza S.A.
PWN

Migracje zwierząt-podróżników zdumiewają i frapują naukowców oraz miłośników natury. W każdej chwili gdzieś w świecie miliony zwierząt przenoszą się z miejsca na miejsce. Niezwykła gama gatunków, od rączych antylop po ogromne wieloryby i lekkie jak piórko motyle, odbywa długie i trudne podróże po lądzie i w powietrzu, przez rzeki i oceany. Jak przygotowują się do nich? Co każe im przemierzać tysiące kilometrów? Skąd wiedzą, kiedy wyruszyć? W jaki sposób nawigują tak skutecznie po lądzie i morzu? Tekst uzupełniono ponad 300 barwnymi fotografiami, ilustracjami i mapami..

  

  

Z życia ssaków. 2009. Wydawnictwo Wideograf II
PWN

Autorzy w popularny i dowcipny sposób relacjonują swoje ciekawe spotkania z dziką przyrodą, okraszając opowiadania dużą liczbą mało znanych faktów z życia różnych gatunków ssaków oraz ilustrując je doskonałymi zdjęciami.

  

  

Z życia drobnych zwierząt. 2009. Wydawnictwo Wideograf II
PWN

Autorzy w popularny i dowcipny sposób relacjonują swoje ciekawe spotkania z dziką przyrodą, okraszając opowiadania dużą liczbą mało znanych faktów z życia różnych gatunków bezkręgowców oraz ilustrując je doskonałymi zdjęciami.

  

  

Z życia gadów płazów i ryb. 2009. Wydawnictwo Wideograf II
PWN

Autorzy w popularny i dowcipny sposób relacjonują swoje ciekawe spotkania z dziką przyrodą, okraszając opowiadania dużą liczbą mało znanych faktów z życia różnych gatunków gadów, płazów i ryb oraz ilustrując je doskonałymi zdjęciami.

  

  

  

Inne poradniki                             Opis projektu                          Wigierski Park Narodowy