Z przeprowadzonej ankietyzacji na terenie Parku wynika, że największa liczba turystów, która odwiedziła nasz Park, uzyskała informacje o Wigierskim Parku Narodowym, z naszej strony internetowej oraz podczas uczestnictwa na targach turystycznych, z folderów, ulotek, map i przewodników. Inni turyści informacje o ofercie turystycznej znaleźli w ogłoszeniach prasowych. Spora grupa turystów, która skorzystała z noclegów w naszych leśniczówkach stwierdziła, że informacje o Parku otrzymali dzięki "poczcie pantoflowej". Warto być miłym dla turystów, bo uśmiech i życzliwość zapamiętuje się na długo. 

 

Wśród turystów odwiedzających Park zauważyliśmy kilka różnych "kategorii" turystów. Najliczniejszą z nich są tzw. miłośnicy przyrody. Jest to specyficzna kategoria gości o konkretnych zainteresowaniach przyrodniczych. Turyści z tej grupy jako główne przyczyny wyboru Wigierskiego Parku Narodowego na miejsce odpoczynku wymieniali: możliwość odpoczynku blisko natury; możliwość obserwacji przyrody: ptaków, zwierząt leśnych, owadów, roślin; czyste środowisko oraz możliwość aktywnego wypoczynku. Zainteresowania swoje kierowali do miejsc odległych, stanowiących oazy ciszy i spokoju, dalekich od zgiełku miast i rzeszy turystów. Często przyjeżdżali tu po raz pierwszy. Ta grupa gości nastawiona była przede wszystkim na dużą aktywność poza miejscem noclegu. Czas wolny organizowali sobie sami. Wyposażeni w rowery oraz sprzęt do obserwacji organizowali wypady na "bezkrwawe łowy", na szlaki i ścieżki przyrodnicze WPN. Turyści z tej grupy spędzali urlopy zazwyczaj indywidualnie, w parach lub bardzo małych grupach. Dość liczną grupą były rodzice z małymi dziećmi. To właśnie oni korzystali z naszych pokoi w leśniczówkach. Wybierając Wigierski Park Narodowy jako miejsce swojego urlopu kierowali się przede wszystkim: odpowiednią atmosferą i warunkami przyjaznymi dzieciom: spokojem, ciszą, brakiem natłoku innych turystów, dużą i bezpieczną przestrzenią do zabawy (zwłaszcza na zewnątrz pokoi), możliwością kontaktu ze zwierzętami. 

 

Kolejną kategorią były grupy szkolne. Przyjeżdżały one do Parku na jeden dzień, odwiedzały muzeum przyrodnicze i wystawę etnograficzną, z przewodnikiem wędrowały po ścieżkach przyrodniczych, odpoczywały przy ognisku w miejscu edukacji "Dziupla" i dalej z przewodnikiem zwiedzały klasztor pokamedulski w Wigrach, płynęły statkiem po Wigrach jechały Wigierską Kolejką Wąskotorową z Płociczna do Krusznika, a stąd na koniec tramwajami konnymi powracały do Płociczna.

 

Mimo wielu działań podjętych przez sekcję turystyki spadła liczba osób, które wykupiły "Karty wstępu do Parku". Liczba kart sprzedanych w 2001 roku wyniosła 11019 sztuk. Przed sezonem turystycznym zapoznaliśmy wszystkich właścicieli bazy noclegowej, wypożyczalni sprzętu, organizatorów spływów po Wigrach i Czarnej Hańczy i inne podmioty o możliwości i warunkach sprzedaży kart wstępu, licencji wędkarskich, materiałów informacyjnych o Parku oraz o korzyściach płynących z rozprowadzania tych materiałów. Podpisaliśmy umowy z 17 osobami. Liczba kart sprzedanych przez te podmioty jest bardzo niska. Rozprowadzający karty narzekali, że turyści nie chcą nabywać kart wstępu. Niepokoi nas fakt, że niektóre podmioty miały nawet po 800 turystów i nie sprzedały żadnej karty wstępu.

 

Sprzedaż kart wstępu wyglądała następująco:

.

Tabela 4. Sprzedaż kart wstępu w 2001 roku

Nazwisko i imię sprzedającego karty

Miejsce sprzedaży

Liczba sprzedanych kart

Szkiruć Elżbieta

Punkt informacji turystycznej Krzywe

6629

Koncewicz Alicja

Wystawa etnograficzna Krzywe

300

Koncewicz Józef

Leśniczówka Krzywe

150

Opanowski Janusz

Stróżówka przy Dyrekcji Parku

681

Januszewicz Adam

Stróżówka przy Dyrekcji Parku

180

Osewski Michał

Wylęgarnia ryb

20

Lubosza Wesołowska

Ośrodek Edukacji Środowiskowej

770

Świacki Leszek

Pole namiotowe Bindużka

54

Szczerbiński Piotr

Pola namiotowe WPN (Bindużka, Gremzdówka, Za Szkołą)

200

Koronkiewicz Elżbieta

Pole namiotowe WPN Jastrzęby

600

Łozińska Anna

Leśniczówka Maćkowa Ruda

100

Wysocki Jan

PTTK Stary Folwark

600

Daniłowicz Grzegorz

Pole namiotowe prywatne w Tartaku

103

Ochtera Sławomir

Camping Nad Stawem Gawrych Ruda

10

Tarasiewicz Zofia

Pole namiotowe, kwatera prywatna w Tartaku

95

Miszkiel Barbara

Pensjonat AGA St. Folwark

50

Wanda Hus

Pensjonat Morena

9

Jaworowski Usługi Hotelarskie

Stary Folwark

20

Młodzieżowy Ośrodek Wypoczynkowy

Gawrych Ruda

20

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna

Suwałki

25

Anzulewicz Tomasz

Sklep Stary Folwark

10

 

 

.