Załącznik 11. Czynna ochrona nieleśnych ekosystemów lądowych w 2015 r.
Rodzaj zabiegu | Powierzchnia | Termin (miesiące wykonania) |
Uwagi |
Wykaszanie |
Łąki podmokłe i bagna – 28,81 ha |
wrzesień,
październik | Pokos wywieziono poza powierzchnię i pozostawiono do naturalnego rozkładu. |
Odkrzaczanie łąk, otwartych terenów podmokłych itp. |
2,48 ha | wrzesień, październik |
Biomasę usunięto z powierzchni. |
Wyrywanie poszczególnych sztuk niecierpka gruczołowatego |
54,1550 ha | maj – sierpień |
Zabieg wykonano kilkukrotnie w celu usunięcia ekspansywnego gatunku rośliny obcego pochodzenia. Biomasę zutylizowano. |
Wyrywanie części nadziemnej i podziemnej róży pomarszczonej |
1,2891 ha | maj – październik |
Zabieg wykonano dwukrotnie w celu usunięcia ekspansywnego gatunku rośliny obcego pochodzenia. Biomasę zutylizowano. |
Wyrywanie części nadziemnej i podziemnej winobluszczu |
1070 m2 |
maj – wrzesień | Biomasę zutylizowano. |
Wykaszanie zarośli trojeści amerykańskiej |
0,80 ha | czerwiec – sierpień |
Zabieg wykonano dwukrotnie w celu usunięcia ekspansywnego gatunku rośliny obcego pochodzenia. Biomasę zutylizowano. |
Wycinanie i usuwanie odrośli klonu jesionolistnego |
3,94 ha | kwiecień – sierpień |
Zabieg wykonany dwukrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Biomasę zutylizowano. |
Wykaszanie części nadziemnej i odrośli rdestowca ostrokończystego |
1250 m2 |
maj – wrzesień | Zabieg wykonano kilkukrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Biomasę zutylizowano. |
Utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej (zasiewy, koszenia, ekstensywny wypas) |
wydzierżawionych – 93,6 ha, użytkowanych przez WPN – 66,1 ha |
kwiecień – wrzesień |
Część gruntów jest objęta programami rolnośrodowiskowymi. |
Sporządził: Łukasz Skiendziul
Załącznik 12. Czynna ochrona ichtiofauny w 2015 r.
Sortyment: B - bardzo duży, DS - duży średni, D - duży, S - średni, M - mały
Jezioro (rzeka) – pow. lustra wody w ha |
Odłowy (regulacyjne, kontrolne, tarlaki) w kg |
Inten- sywność odłowu (kg/ha) |
Zarybienia |
Uwagi: w jakim okresie dokonywano zarybień |
|||||||
sortyment |
Stadium – szt./kg |
Inten- sywność zarybień (szt./ha) |
|||||||||
Gatunek |
B |
DS |
D |
S |
M |
BEZ SORT. |
Razem |
||||
I.
Wigry
– 2202,035 |
Odłowy kontrolne raków, odłowy regulacyjne ryb oraz odłowy tarlaków |
||||||||||
sieja | 11 | 11 |
narybek jesienny
– 20000 szt. |
9,08 |
w dniu 02.10 |
||||||
sielawa |
19 222 | 19 222 |
wylęg
– 44 210 000 szt. |
20 076,9 |
w okresie 20.03 – 02.04 |
||||||
węgorz | 83,5 | 4 | 87,5 |
nar. pod.
40kg/3500 szt. |
1,6 |
w dniu 11.09 |
|||||
szczupak | 125 | 1 411 | 1 536 |
Wylęg
– 3 430 000 szt. |
1 557,6 |
w okresie 03.04 – 30.04 |
|||||
lin | 128,5 | 128,5 |
kroczek
550 kg |
5 |
w dniach 03.11, 05.11 |
||||||
okoń | 257 | 257 | |||||||||
sum | 0 |
narybek jesienny
– 2 000 szt. |
0,9 |
w dniu 03.09 |
|||||||
troć
jeziorowa |
0 |
narybek jesienny
– 2 000 szt. |
0,9 |
w dniu 28.10 |
|||||||
leszcz | 869,5 | 1,5 | 871 | ||||||||
płoć | 1 177 | 213 | 1 390 | ||||||||
stynka | 0 | ||||||||||
drobnica | 24 | 24 | |||||||||
Razem | 23 527 | 10,7 | |||||||||
II. Pierty – 233,28 |
zarybianie |
||||||||||
szczupak |
wylęg
– 230 000 szt. |
986 |
w dniu 21.04 |
||||||||
lin | kroczek – 140 kg | 12 |
w dniu 05.11 |
||||||||
III.
Mulaczysko
– 18,19 |
zarybianie |
||||||||||
sieja |
narybek jesienny
– 1 000 szt. |
54,97 |
w dniu 02.10 |
||||||||
sielawa |
wylęg
– 500 000 szt. |
27 487,6 |
w dniu 01.04 |
||||||||
szczupak |
wylęg
– 30 000 szt. |
1 649,2 |
w dniu 21.04 |
||||||||
IV.
Leszczewek
– 22,02 |
zarybianie |
||||||||||
szczupak |
wylęg
– 30 000 szt. |
1 362,4 |
w dniu 14.04 |
||||||||
V.
Omułówek
– 17,8 |
zarybianie |
||||||||||
szczupak |
wylęg
– 30 000 szt. |
1 685,4 |
w dniu 21.04 |
||||||||
VI.
Krusznik
– 26,71 |
zarybianie |
||||||||||
szczupak |
wylęg
– 30 000 szt. |
1 123,2 |
w dniu 21.04 |
||||||||
VII.
Czarna Hańcza |
zarybianie |
||||||||||
pstrąg potokowy |
nar. jesienny
- 4 000 szt. |
ok 2 000 szt.
/1 km cieku |
w dniu 09.10 |
||||||||
VIII.
Białe
Wigierskie – 101,5 |
zarybianie, odłowy kontrolne ryb (sieja) i raków |
nar. jesienny
– 5 000 szt. |
49,3 |
w dniu 02.10 |
Sporządził Michał Osewski
Załącznik 13. Turystyka i komunikacja w 2015 r.
Szlaki turystyczne (park + otulina) |
||
Piesze |
||
Lp. |
Nazwa |
Długość (m) |
1 |
czerwony Śladami Lityńskiego |
7 303 |
2 |
czerwony Krusznik - Monkinie - Danowskie |
5 916 |
3 |
czerwony Nad Czarną Hańczą |
13 019 |
4 |
czarny St. Folwark - Nowa Wieś - Lipniak |
10 062 |
5 |
zielony Wokół Wigier im. A. Patli |
45 328 |
6 |
zielony Nad sucharami |
6 843 |
7 |
żółty Krzywe - Kaletnik |
17 189 |
8 |
niebieski M. Huta - Krzywe - Gawrych Ruda |
20 001 |
9 |
niebieski Ur. Węgzał - M. Ruda - W. Most - Gremzdówka |
11 355 |
10 |
żółty Danowskie - Tobołowo - Sarnetki |
12 564 |
suma |
149 580 |
|
Piesze łącznikowe |
||
1 |
czarny Na Dziewiętnasty kilometr |
2 186 |
2 |
czarny W dolinę Cz. Hańczy od południa |
1 550 |
3 |
czarny W dolinę Cz. Hańczy od północy |
1 480 |
4 |
czarny Nad Jezioro Staw |
2 600 |
suma |
7 816 |
|
Spacerowe |
||
1 |
Ścieżka spacerowa żółta Dąbek |
1 574 |
Rowerowe |
||
1 |
Tajemnice Światła (JPII) |
16 370 |
2 |
żółty Krzywe - St. Folwark |
9 420 |
3 |
czerwony Podlaski Szlak Bociani |
40 051 |
4 |
zielony Międzynarodowy R11 |
40 713 |
5 |
niebieski M.Huta - Leszczewwo - St. Folwark |
10 278 |
6 | Green Velo |
29 000 |
suma |
145 833 |
|
Szlaki dojścia |
||
1 |
do wapienników |
251 |
2 |
od "Księdza" do tras narciarskich Krzywe |
517 |
3 |
do krzyża powstańców Sarnetki |
127 |
4 |
do krzyża prawosławnego Wiatrołuża |
82 |
5 |
do modrzewi Leszczewek |
243 |
suma |
1 220 |
|
Trasy narciarskie |
||
1 |
Trasa Słupie |
7 088 |
2 |
Trasa Krzywe |
8 233 |
suma |
15 321 |
|
Ścieżki edukacyjne |
||
1 |
Ścieżka Suchary |
2 069 |
2 |
Ścieżka Płazy |
4 298 |
3 |
Ścieżka Puszcza |
3 649 |
4 |
Ścieżka Las |
1 521 |
5 |
Ścieżka Jeziora |
5 248 |
6 |
Ścieżka Samle |
4 785 |
suma |
21 569 |
Sporządził Adam Januszewicz
Załącznik 14. Zatrudnienie i wynagrodzenia
Lp. | Wyszczególnienie | Jedn. miary |
2014 | 2015 |
1. | Zatrudnienie ogółem stan na 31. XII. | osób |
80 |
80 |
w tym: |
|
|
||
stanowiska robotnicze | osób |
12 |
12 |
|
w biurze dyrekcji | osób |
41 |
41 |
|
prac.inż.techn. : | osób |
27 |
27 |
|
w tym w terenie | osób |
23 |
23 |
|
pozostałe stanowiska nierobotnicze | osób |
- |
- |
|
pracownicy sezonowi | osób |
- |
- |
|
2. | średnia płaca ogółem: | tys. zł. |
3,99 |
4,04 |
w tym: |
|
|
||
robotnicy | tys. zł. |
|
|
|
nierobotnicy | tys. zł. |
|
|
|
3. | Wykształcenie stan na 31. XII. |
|
|
|
wyższe | osób |
42 |
42 |
|
średnie | osób |
30 |
30 |
|
zawodowe | osób |
5 |
5 |
|
podstawowe | osób |
3 |
3 |
Sporządziła: Alicja Sobota
Tabela 14a. Wykaz pracowników i pełnionych funkcji w 2015 r.
Stan na 31.XII.2015 r.
Lp. | Nazwisko i imię | Stanowisko |
1 | Adamczewska Joanna | Kierownik Działu Edukacji |
2 | Adamczewski Jacek | Starszy specjalista. ds. edukacji |
3 | Aleksandrowicz Waldemar | Podleśniczy |
4 | Ambrosiewicz Maciej | P.o. kierownika Muzeum Wigier |
5 | Barszczewski Marek | Starszy strażnik |
6 | Bednarek Jerzy | Leśniczy |
7 | Bednarek Joanna | Podleśniczy |
8 | Bielawski Zbigniew | Nadleśniczy |
9 | Borejszo Jarosław | Zastępca Dyrektora |
10 | Budrowska Barbara | Sprzątaczka |
11 | Bulkowski Krzysztof | Starszy strażnik W.O.O. Wigry |
12 | Butkiewicz Andrzej | Podleśniczy |
13 | Chiliński Sławomir | Operator ciągników |
14 | Cichocka Halina | Starsza księgowa |
15 | Danilczyk Mateusz | Specjalista ds. ochrony przyrody |
16 | Daniłowicz Andrzej | Robotnik gospodarczy |
17 | Dobreńczyk Marta | Specjalista ds. edukacji |
18 | Górecka Joanna | Starszy specjalista ds. edukacji |
19 | Gwaj Andrzej | Leśniczy |
20 | Gwaj Piotr | Strażnik Straży Parku |
21 | Gwiazdowski Paweł | Starszy strażnik Straży Parku |
22 | Hołubowicz Antoni | Robotnika gospodarczy |
23 | Huszcza Tomasz | Leśniczy |
24 | Ignatowicz Elżbieta | Referent techniczny |
25 | Januszewicz Adam | Starszy specjalista ds. udostępniania parku |
26 | Januszewicz Małgorzata | Specjalista ds. edukacji |
27 | Jeromin Marek | Leśniczy |
28 | Juszkiewicz Marek | Leśniczy |
29 | Kamińska Janina | Starszy specjalista ds. ochrony przyrody |
30 | Kamiński Maciej | Zastępca Dyrektora |
31 | Kamiński Wojciech | Starszy specjalista ds. ochrony przyrody |
32 | Karaś Małgorzata | Starszy specjalista ds. ochrony przyrody |
33 | Kisłowski Radosław | Podleśniczy |
34 | Kolenkiewicz Mieczysław | Podleśniczy |
35 | Kołodziejski Sławomir | Podleśniczy |
36 | Koncewicz Beata | Starszy księgowy |
37 | Koncewicz Józef | Leśniczy |
38 | Kopiczko Marta | Główny księgowy |
39 | Korsakowski Karol | Komendant Straży Parku |
40 | Kowalewska Małgorzata | Starszy referent ds. administracyjnych |
41 | Krzysztofiak Anna | Adiunkt Pracowni Naukowo Edukacyjnej |
42 | Krzysztofiak Lech | Kierownik Pracowni Naukowo-Edukacyjnej |
43 | Kuczkowski Krzysztof | Konserwator |
44 | Łapiński Maciej | Spec. informatyk |
45 | Łoziński Jacek | Dyrektor |
46 | Łukowska Katarzyna | Starszy specjalista ds. edukacji |
47 | Mackiewicz Aleksandra | Starszy specjalista ds. ochrony przyrody |
48 | Mackiewicz Stefan | Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego |
49 | Makowska Danuta | Sekretarka |
50 | Malinowska Wiesława | Specjalista ds. edukacji |
51 | Maliszewski Andrzej | Konserwator |
52 | Misiukiewicz Wojciech | Starszy specjalista ds. edukacji |
53 | Myszkowski Wiesław | Podleśniczy |
54 | Niedźwiecki Łukasz | Podleśniczy |
55 | Opanowski Antoni | Rybak hodowca |
56 | Osewski Michał | Konserwator W.O.O. Wigry |
57 | Pajer-Giełażys Paulina | Referent techniczny |
58 | Perkowska Barbara | Kierownik Zespołu ds. Udostępniania Parku |
59 | Perkowska Elżbieta | Starszy Specjalista ds. edukacji |
60 | Pieczyński Piotr | Kierownik Działu Ochrony Przyrody |
61 | Polakowski Paweł | Podleśniczy |
62 | Rogala Piotr | Leśniczy |
63 | Romański Maciej | Asystent –pracownik naukowy |
64 | Skiendziul Łukasz | Specjalista ds. ochrony przyrody |
65 | Sobota Alicja | Specjalista ds. kadr i płac |
66 | Steczkowski Krzysztof | Specjalista ds. udostępniania parku |
67 | Szczęsny Mariusz | Starszy laborant |
68 | Sznejder Romuald | Starszy Strażnik straży parku |
69 | Szuszko Wiesław | Rybak jeziorowy |
70 | Świacki Leszek | Leśniczy |
71 | Tarlecki Zbigniew | Leśniczy |
72 | Warakomski Michal | Rybak jeziorowy |
73 | Wasilewska Bożena | Robotnik gospodarczy |
74 | Wasilewski Janusz | Robotnik gospodarczy |
75 | Wąsowicz Dorota | Sprzątaczka |
76 | Wąsowicz Wojciech | Podleśniczy |
77 | Wrona Marek | St. inspektor ds. remontowo-budowlanych |
78 | Zaborowska Dorota | Referent techniczny |
79 | Zaborowski Zdzisław | Leśniczy |
80 | Żukowski Jarosław | Robotnik gospodarczy |
Sporządziła: Alicja Sobota
Załącznik 15. Wypadki przy pracy w 2015 r.
Rok | Ogółem | w tym zwolnienia lekarskie | ||||
1-3 dni | 4-28 dni | ponad 28 dni |
ciężkie uszko- dzenie ciała | śmiertelny | ||
2014 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2015 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sporządził Wojciech Kamiński
Załącznik 16. Majątek parku w 2015 r.
Lp. | Wyszczególnienie | Stan na 31. 12. 2014 r. (szt.) |
Stan na 31.12. 2015 r. | Szacunkowa wartość w tys. zł |
||||
ogółem | dobry | do remontu |
do kasacji | |||||
1. | Budynki w tym: | ogółem x |
94 |
|||||
mieszkalne |
31 |
|||||||
gospodarcze |
57 |
|||||||
administracyjne |
1 |
|||||||
muzeum |
1 |
|||||||
warsztaty |
x |
|||||||
magazyny |
1 |
|||||||
inne |
3 |
|||||||
2. | Osady leśne teren.xx |
23 |
||||||
3. | Pokoje gościnne |
18 |
||||||
4. | Ważniejsze maszyny i urządzenia: |
|
|
|
|
|
|
|
sam.osobowe |
4 |
3 | 3 | 223 | ||||
sam.ciężarowe |
1 |
1 | 1 | 112 | ||||
sam.terenowe |
7 |
6 | 3 | 3 | 1 | 615 | ||
ciągniki |
2 |
2 | 2 | 176 | ||||
pilarki |
16 |
16 | 16 | 24 | ||||
kserografy |
4 |
3 | 3 | 1 | 41 | |||
5. | Wartość środków trwałych (zł) |
1 493 311 |
1 494 071 |
|
|
|
|
Sporządzili Małgorzata Kowalewska i Stefan Mackiewicz
Załącznik 17. Członkostwo w organizacjach międzynarodowych w 2015 r.
Lp. |
Organizacja |
Rok przystąp. |
Zasady przynależności (bierna / czynna) |
Przedstawiciel Parku w organizacji |
1 |
Konwencja Ramsarska |
2002 |
czynna |
brak |
Sporządził Jarosław Borejszo
Załącznik 18. Informatyka w 2015 roku
Komputery sprawne ogółem (szt.) |
98 |
a) panele dotykowe b) komputery Info-Box c) komputery stacjonarne d) laptopy e) serwery |
17
6 53 18 4 |
Liczby zakupionych komputerów w 2015 r. |
9 |
Sieci komputerowe |
|
WPN a) sieciowy system operacyjny – Win 2003 serwer b) sieciowy system operacyjny – Win 2012 serwer c) liczba stałych, czynnych stacji roboczych |
11 2 42 |
Muzeum Wigier a) serwer b) liczba stałych, czynnych stacji roboczych |
1
8 |
GIS (szt. licencji programów) |
|
ArcView Arc Gis - ArcInfo MapInfo GeoMedia ArcPAD ArcEditor |
7
2 5 1 1 1 |
ArcGIS Server ArcGIS Basic ArcGIS Advanced |
1
7 2 |
mLas Inżynier |
14 |
aplikacja serwer aplikacja klient |
1
18 |
Własne strony WWW |
|
wersje obcojęzyczne |
Tak |
Kadry |
|
Specjalista Informatyk – Maciej Łapiński |
1 etat |
Asystent (pracownik naukowy) - Maciej Romański |
1 etat |
Specjalista do spraw edukacji – Joanna Górecka |
1 etat |
Sporządził Maciej Łapiński
Załącznik 19. Współpraca z organizacjami samorządowymi, ekologicznymi i innymi w 2015 r.
Lp. | Partner | Zakres współpracy | Efekt |
1 | Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego w Suwałkach | kuchnia regionalna, promocja, turystyka | Slowfoodowy Festiwal Kulinarny, organizacja kilku wycieczek turystycznych |
2 | Krzysztof Gajdziński KAYF Puńsk | promocja | Maraton Wigry, Pogoń za bobrem |
3 | Stowarzyszenie „Białe Miśki” w Suwałkach |
turystyka | Bieg Przyjaciół Wigierskiego Parku Narodowego |
4 | Urząd Miejski w Suwałkach, Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach | promocja | wspólne akcje promocyjne, targi turystyczne |
5 | Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku | promocja,
przewodnictwo, turystyka | przekazano materiały na potrzeby Konsulatu Generalnego w Grodnie |
6 | Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna w Białymstoku | promocja | Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (atlas atrakcji, MPR), targi turystyczne, biuletyn PROT |
7 | Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna w Suwałkach |
promocja, informacja turystyczna | Suwalska Karta Turystyczna, szkolenia, sprzedaż materiałów informacyjnych i gadżetów, imprezy promocyjne audioprzewodniki, maraton rowerowy |
8 | Suwalska Organizacja Turystyczna w Suwałkach | promocja, informacja turystyczna | wspólny udział w targach turystycznych |
9 | Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne w Starym Folwarku |
turystyka | wymiana informacji, obsługa grup turystycznych, ulotka, rowery |
10 | Młodzieżowy Ośrodek Wypoczynkowy w Gawrych Rudzie |
turystyka i edukacja |
obsługa grup wycieczkowych |
11 | Urząd Gminy w Suwałkach | turystyka | działania promocyjne |
12 | Europejski Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi |
turystyka | obsługa grup turystycznych |
13 | Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy |
turystyka | organizacja pobytu w Parku w dniu 15.09.2015 r. |
14 | Zespół Szkół im Lotników Polskich w Płocicznie |
turystyka | Zawody rowerowe w dniu 18.08.2015 r. |
15 | Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej | turystyka | Karta Dużej Rodziny |
Sporządziła: Barbara Perkowska