6. Rada Wigierskiego Parku Narodowego

  

Anna Krzysztofiak

   

W roku 2003 odbyły się dwa posiedzenia Rady Wigierskiego Parku Narodowego. 

I.

W pierwszym posiedzeniu, które miało miejsce 24 lipca udział wzięło 6 członków Rady oraz 11 gości zaproszonych, w tym 7 pracowników parku. Głównymi tematami posiedzenia były: 

1. Prace nad zmianami w projekcie Planu Ochrony WPN.

2. Czynna ochrona flory i fauny Wigierskiego Parku Narodowego.

3. Przebudowa drzewostanów – informacja o wykonanych zabiegach oraz przedstawienie koncepcji dalszej przebudowy w oparciu o lustrację terenową.

W związku ze zmianami w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym zaistniała konieczność dokonania uzupełnień w Planie Ochrony WPN. Powstający aktualnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w gminie Suwałki wymaga uzgodnień z parkiem, w związku z czym dyrektor parku poprosił członków Rady o przedyskutowanie propozycji uściśleń do istniejących zapisów w planie ochrony parku. Rada Wigierskiego Parku Narodowego po zapoznaniu się z propozycjami przedstawionymi przez mgr inż. J. Kamińską, dotyczącymi zmian w załączniku do projektu rozporządzenia w sprawie planu ochrony Wigierskiego Parku Narodowego stwierdziła, że proponowane uszczegółowienia wykraczające poza zapisy uzgodnione z samorządami, w przypadku ich wprowadzenia do Planu Ochrony Parku, należy przedyskutować z samorządami. W proponowanych korektach należy się posługiwać definicjami siedliska obowiązującymi w przepisach szczegółowych. 

Następnie dyrektor Zdzisław Szkiruć zaprosił zebranych na sesję terenową, na której przedstawione zostały zabiegi ochrony czynnej prowadzone przez służby parku. W trakcie lustracji terenowej członkowie Rady Parku obejrzeli gliniane konstrukcje dla owadów, wylęgarnię ryb oraz dwie powierzchnie leśne, na których służby parku prowadzą zabiegi ochronne. Rada Wigierskiego Parku Narodowego w oparciu o przeprowadzoną lustrację terenową zaakceptowała zaproponowane przez dyrekcję parku sposoby prowadzenia zabiegów przebudowy drzewostanów, tj. usuwanie z powierzchni gniazd drzew świerkowych, które mogą być zaatakowane przez korniki oraz sosen narażonych na opanowanie przez przypłaszczka granatka, z pozostawieniem na powierzchniach drzew liściastych oraz wszystkich zwartych kęp drzew iglastych, rokujących nadzieję na dłuższe przeżycie. W odniesieniu do powierzchni położonych w oddziałach 172 i 173 zaproponowano pozostawienie ich do dalszej obserwacji, celem dokładnego ustalenia przyczyn rozpadu drzewostanu, a ustalenia co do dalszego postępowania podjąć na następnym posiedzeniu Rady WPN.

Następnie dr Lech Krzysztofiak przedstawił główne działania z zakresu czynnej ochrony roślin i zwierząt prowadzone przez park. Działaniami tymi objęto głównie: owady gniazdujące w glinie, rzadki już w Polsce i zagrożony gatunek motyla – mszarnika jutta, dużą kolonię karlika malutkiego w Leszczewie oraz dwa gatunki storczyków - miodokwiat krzyżowy i kukuczkę kapturkowatą. Ponadto przeprowadzono akcję czyszczenia budek lęgowych dla ptaków, odtworzono dwa śródleśne zbiorniki wodne z myślą o rozrodzie płazów oraz przeprowadzono akcję ochrony tras migracji płazów, przy pomocy płotków zaporowych. Rada Wigierskiego Parku Narodowego w pełni zaakceptowała działalność parku w zakresie czynnej ochrony przyrody, określając go jako niezwykle szeroki i przynoszący wymierne efekty ekologiczne.

  

II.

Drugie posiedzenie Rady WPN, w którym uczestniczyło 18 członków i 7 pracowników parku, odbyło się 14 listopada. Dyskutowano głównie nad zamierzeniami inwestycyjnymi na terenie WPN oraz zmianami w projekcie Planu Ochrony WPN.

Na wstępie dyrektor Zdzisław Szkiruć wyjaśnił, że w związku z powołaniem przez Ministra Środowiska nowej Rady Wigierskiego Parku Narodowego zmienił się skład Rady. Następnie dyrektor Zdzisław Szkiruć wręczył nominacje nowo powołanym członkom Rady. Wszyscy oni otrzymali również projekt regulaminu Rady WPN z prośbą o przygotowanie opinii na jego temat na następne posiedzenie Rady. 

Rada Wigierskiego Parku Narodowego po wysłuchaniu informacji na temat inwestycji planowanej w Gawrych Rudzie, przedstawionej przez dyrektora Zdzisława Szkirucia i poparła stanowisko Wigierskiego Parku Narodowego w tej sprawie, podkreślając jednocześnie pozytywną postawę dyrekcji parku, która pomaga inwestorom w poszukiwaniu jak najlepszych dla przyrody i krajobrazu rozwiązań technicznych. 

W dalszej części posiedzenia dyrektor Zdzisław Szkiruć przedstawił kolejne zamierzenie inwestycyjne – projekt budowy stawów rybno-rekreacyjnych w rejonie wsi Rosochaty Róg, na gruntach pana Jana Nowela i jego sąsiada. Po burzliwej dyskusji Rada Wigierskiego Parku Narodowego stwierdziła, że widzi możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku pana Nowela o pozwolenie na wykopanie stawów z przeznaczeniem rekreacyjnym, pod warunkiem zmiany lokalizacji przedsięwzięcia w uzgodnieniu z władzami parku. 

Następnie dyrektor Zdzisław Szkiruć zreferował stan zaawansowania prac nad planem ochrony parku. Rada Wigierskiego Parku Narodowego po przeanalizowaniu planu ochrony zaakceptowała większość zapisów, pod warunkiem dokonania drobnych korekt, uważając jednocześnie, że rozdział 9 powinien zostać przeredagowany.

Na koniec dyrektor Zbigniew Bogusławski poprosił członków Rady o zaakceptowanie planów działań z zakresu ochrony ekosystemów parku. Najważniejsze z nich przedstawił w skrócie. Rada Wigierskiego Parku Narodowego jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem planu działań na rok przyszły.

 

 

 

 

 

   

 

spis treści

strona główna WPN

dalej