Fauna owadów rozpoznana jest zaledwie w niewielkim stopniu. Stosunkowo dobrze opisano ważki, chruściki, muchówki z rodziny Syrphidae oraz niektóre rodziny owadów błonkoskrzydłych.

Pierwsze doniesienia o faunie ważek Odonata okolic Wigier pochodzą z okresu międzywojennego. Potwierdzono wówczas w okolicach jeziora Wigry występowanie 23 gatunków ważek, w tym rzadkiego gatunku azjatycko-śródziemnomorskiego Anax parthenope. Badania przeprowadzone w latach 90. wykazały obecność 16 nowych gatunków ważek. Obecnie znanych jest z terenu parku 39 gatunków ważek, w tym dwa gatunki bardzo rzadko spotykane w naszym kraju – eurazjatycki Epitheca bimaculata oraz eurosyberyjski Libellula fulva.

  

Rochatyniec nosorożec (Oryctes nasicornis).
Fot. L. Krzysztofiak

 

W okresie międzywojennym stwierdzono w rejonie jezior wigierskich 40 gatunków chruścików Trichoptera. W latach 90. badania chruścików jeziora Wigry i rzeki Czarnej Hańczy potwierdziły występowanie 24 gatunków, z czego 5 nie było wcześniej wykazanych. Dalsze badania z pewnością spowodują, że lista gatunków chruścików występujących na terenie WPN znacznie się powiększy.

Pierwsze istotne wzmianki o faunie motyli Lepidoptera rejonu Wigier pochodzą z lat 60. i dotyczą tzw. gatunków minujących. Stwierdzono wówczas występowanie 22 gatunków motyli z 6 rodzin. Późniejsze badania potwierdziły obecność kilkudziesięciu gatunków motyli. Dalsze dane o faunie motyli parku pochodzą z lat 90., kiedy to prowadzone były odłowy. W sumie z terenu parku znanych jest dziś ponad 220 gatunków motyli, z czego wiele to gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem, jak np.: Zygaena cynarae i Oeneis jutta.

Pierwsze informacje o faunie błonkówek Hymenoptera okolic jeziora Wigry są z lat 60. Dopiero jednak badania prowadzone w latach 80. i 90. dostarczyły pełniejszych danych na temat tej grupy owadów. Do najlepiej poznanych w parku grup błonkówek należą pszczołowate Apidae i mrówkowate Formicidae.

  

Rak szlachetny (Astacus astacus). Fot. L. Krzysztofiak

  

 Badania nad pszczołami wykazały obecność prawie 200 gatunków, co stanowi ponad 40% liczby gatunków krajowej fauny pszczół. Dwa gatunki Bombus schrencki i Chelostoma foveolatum okazały się nowymi dla fauny Polski. Badania fauny mrówek rejonu wigierskiego podjęte zostały dopiero pod koniec lat 80. naszego stulecia. Do chwili obecnej na terenie WPN stwierdzono występowanie 28 gatunków mrówek. Spośród nich 3 gatunki umieszczone zostały na Czerwonej liście zwierząt zagrożonych i ginących w Polsce. Są to: Myrmica sulcinodis ze statusem gatunku rzadko występującego w Polsce, Harpagoxenus sublaevis i Camponotus vagus – ze statusem gatunków narażonych, stopniowo zanikających z naszej fauny. Informacje o pozostałych grupach błonkówek są fragmentaryczne i dotyczą przede wszystkim fauny glinianych i drewnianych budynków.

  

Nadecznik stawowy (Spongilla lacustris). Fot. L. Krzysztofiak

  

  

Ciąg dalszy